webinaR
SOL – se, forstå og følge opp leseutviklingen
SOL er et verktøy for systematisk observasjon av lesing som gir deg kompetanse i å veilede, følge opp og støtte barn i leseutviklingen – på en tydelig og praksisnær måte.
I dette webinaret viser vi hvordan SOL kan brukes i det daglige arbeidet med lesing, og hvordan observasjon gir et godt grunnlag for målrettede tiltak og oppfølging over tid.
I webinaret får du:
• Et felles språk for observasjon og tilbakemelding på elevenes leseutvikling
• Kort innføring i hva SOL er og hvordan dette kan brukes som et verktøy for lærere.
• Eksempler på hvordan lærere bruker SOL i leseopplæringen
• Tips til hvordan vurderingene kan brukes videre i oppfølgingen
Dette webinaret passer for deg som:
• Jobber i skole og PPT.
• Ønsker mer systematisk observasjon og oppfølging av lesing
• Trenger et verktøy som er lett å forstå og enkelt å ta i bruk i praksis
• Vil se hvordan integrasjonen med Conexus Engage gir mulighet til å følge elevenes utvikling gjennom alle 10 årene i grunnskolen.
Dato: Torsdag 16. april
Tid: Kl. 14:30–15:45
Format: Live webinar
Vertskap: Jone Haarr og Gunn-Inger Steinsk og Kristian fra Conexus
Hvordan kan nasjonale prøver gi enda mer verdi?
Hvert år gjennomfører over 90 % av elevene på 5., 8. og 9. trinn nasjonale prøver i lesing, regning og engelsk. Disse prøvene gir verdifulle data om elevenes ferdigheter, men nasjonale gjennomsnittstall viser ofte små endringer fra år til år. Likevel avdekker resultatene viktige trender: andelen lavt presterende elever i lesing og regning øker, og forskjeller mellom kjønnene er tydelige. Jenter skårer generelt bedre enn gutter i lesing, mens guttene gjør det bedre i regning

